Migration, Memory, Adaptation Programme

Programme

Programme

 

THURSDAY, 21 September

 

10:30-10:50

Registration (main hall)

 

10:50-11:00

Conference opening

 

11:00-13:00

Parallel sessions I

 

Section A

 

Chair: David Allen

 

Kristian Van Haesendonck (University of Antwerp, Belgium)

Fear, Adaptation and Memory in the Work of Jose Eduardo Angualusa and Juan Gabriel Vasquez

 

Magdalena Śliwińska (University of Warsaw, Poland)

The Excess of Memory in the Stories of Giorgio Bassani and Winfried George Sebald

 

Marek Pawlicki (University of Silesia, Poland)

This Difficult Work of Remembering: Analyzing Immigrant Experience in the Short Stories by Colm Tóibín, Julian Barnes and Anne Enright

 

Patrycja Nosiadek(State University of Applied Sciences in Racibórz, Poland)

Silesian-Texans' Memories as Recorded in Autobiographical Accounts

 

 

Section B

 

Chair: Ruth Webber

 

Yoko Ima-Izumi (University of Tsukuba, Japan)

A Song for the Sugar-Cane Fields: The Representation of Japanese Migrants in Narrative Films

 

Ingrida Eglė Žindžiuvienė (Vytautas Magnus University, Lithuania)

At the Crossroads of Memory Paths

 

Wanda Dittrich (University of Security, Poland) and Mariusz Wirski (University of Gdańsk, Poland)

Real and Personal Migration in the Work of Selected Experimental Cinema Artists

 

Anna Al-Araj (Jagiellonian University, Poland)

How to Adapt Short Stories for Film? The Case of Sweet Rush by Jarosław Iwaszkiewicz and Andrzej Wajda 

 

13:00-15:00

Lunch break

 

15:00-16:30

Parallel sessions II

 

Section A

 

Chair: Amanda Chalupa

 

David Allen (Midland Actors Theatre, UK)

Carved in Stone: The Work of Alan Garner and Jane Urquhart

 

Agata Handley (University of Łódź, Poland)

Migrating Landscapes in Jane Urquhart’s The Stone Carvers

 

Marta Koval (University of Gdańsk, Poland)

Memory Patterns in Askold Melnyczuk’s Novels as an Example Ukrainian American Émigré Fiction

 

Section B

 

Chair: Ingrida Eglė Žindžiuvienė

 

Ruth Webber (University of Leicester, UK)

Remembering Home: A Photographic Discussion of Gender, Migration and Home

 

Kristina Kwacz (SUNY Empire State College, USA)

Mining “The Twenty” via Memory Work: Interpreting One Family’s Story of Migration

 

Derya Bakbak (University of Hasan Kalyoncu, Turkey)

Obligatory Migration and Coexistence

 

16:30-17:00

Coffee break

 

17:00-18:30

Parallel sessions III

 

Section A

 

Chair:Marta Koval

 

Anna Kuchta (Jagiellonian University, Poland)

The Journey of Memory: Migration, (Post)Memory and Family Relations in Mikołaj Grynberg’s Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne[“I Accuse Auschwitz: Family Tales”]

 

Jan Miklas-Frankowski (University of Gdańsk, Poland)

From Poland to Costa Rica: Anna Pamuła’s Polacos

 

Xymena Synak (University of Gdańsk, Poland)

Oblivion – Forgetting – Fragments

 

Section B

 

Chair: Kristina Kwacz

 

Justyna Mahler (University of Gdańsk, Poland)

They Came from Different Corners of the World: The Migrant Melting Pot of Cricot Theatre

 

Bridget Sheridan (University Tolouse Jean Jaurès 2, France)

Mapping the Way: The Use of the Map in Artistic Projects, Working with Migrants and Refugees

 

Natalia Juchniewicz (University of Warsaw, Poland)

Memory Digitalized in Pictures, Chats and Maps: How Smartphones’ Users Remember

 

19:00 – 21.00

Banquet and wine reception

 

 

FRIDAY, 22 September 2017

 

11:00-13:00

Parallel sessions IV

 

Section A

 

Chair:Julia Mirsky

 

Matan Barel (Ruppin Academic Center, Israel)

The Main Variables Influencing the Willingness to Absorb Refugees: Utility Versus Direct Moral Responsibility

 

Bartosz Atroszko, Artur Sawicki (University of Gdańsk, Poland)

Cynical Hostility and the Problems with Social Adaptation of Immigrants and Refugees

 

Deniz Kilinc (McGill University, Canada)

Creative Expression and Resilience: A Qualitative Study of an Ecological Community-Based Intervention with Syrian Refugee Children in Migratory Phase

 

Maria Penkowska  (Medical University of Gdansk, Poland) and Dominik Regliński (Marine Technology Center, Poland)

Analysis of the Relationships Among Children and Youth in a Family, School and Peer Communities Environment After Suicide Attempt

 

Section B

 

Chair: Danielle Drozdzewski

 

Gayathri Hegde (BTU Cottbus-Senftenberg, Germany)

Identity and Adaptation of Tibetan Diaspora in India

 

Vandana Kumari (Centre for the Study of Social System, JNU, New Delhi, India) and Shibsankar Jena (Dr. Harisingh Gour Central University, Madhya Pradesh, India)

Understanding Life Along the Border: Culture and Identity Among the Bangladeshi Migrants

 

Mykola Polovyi (Vasyl’ Stus Donetsk National University, Vinnitsya, Ukraine)

Specifics of the USSR Era Migrants’ Adaptation in the Modern Russian Federation

 

Natalia Chrobak (Jagiellonian University, Poland)

Economic Migration of Ukrainians to the EU: A View from Poland

 

13:00-15:00

Lunch break

 

15:00-17:00

 

Parallel sessions V

 

Section A

 

Chair: Deniz Kilinc

 

Julia Mirsky (Ben-Gurion University of the Negev, Israel)

MigLives.IL: A Research and Educational Project on Migrants' Lives in Israel

Renata Siuda-Ambroziak (University of Warsaw, Poland)

Religion in Migratory Experiences and Adaptation Strategies of Brazilians of Polish Origins

Dorota Kokowicz (University of Wrocław, Poland)

The Role of Public Diplomacy in the Process of Migration and Adaptation Experience

 

Marzena Zdrojkowska (King’s College London and University of Westminster, UK)

The Importance of Historical Memory in the Building of a Post-2004 Polish Identity in London

 

Section B

 

Chair: Mykola Polovyi

 

Peter Arnds (Trinity College Dublin, Ireland)

The Poetics of Wolves: Myth, Metaphor, and Migration in World Literature 

 

Danielle Drozdzewski (UNSW, Australia)

Remembering Polishness: Exploring Memory and Migration in Australia’s Polish Diaspora

 

Amanda Chalupa (McGill University, Canada)

Representations of Posttraumatic Growth in the Narratives of Elderly Individuals Who Arrived in New Zealand as Child Refugees During World War II

 

Katarzyna Skorek (Independent Researcher, Canada)

1.5 Generational Challenges: An Autoethnography

 

17:00-17:30

Coffee break

 

17:30-19:00

Parallel sessions VI

 

Section A

 

Chair: Renata Siuda-Ambroziak

 

Tomasz Sińczak (Nicolaus Copernicus University, Poland)

Nomadic Migration and Its Influence on Roman-Iranian Relations

 

Akane Oishi (University of Tsukuba, Japan)

Export of Social Work and Institution to Japanese Colonies Before World War II: The Case of Kamakura Nursery School

 

Jiří Štěpán (University of Hradec Králové, Czech Republic)

From South Moravia to South Sweden: Life of Stanislav Schottl

 

Section B

 

Chair: Amanda Chalupa

 

Santhi Corcoran (Mary Immaculate College, Ireland)

The Challenges of Migration, Resettlement, Cultural Diversity and Integration in Schools

 

Mounir Nasri (Agincourt Community Services Association, Canada)

The Canadian Refugee Sponsorship Program and the Role of Community in Resettlement

 

Margaret Murphy (Mary Immaculate College, Ireland)

Experiences of the Asylum Process, the Education System and Parenting Practices Among Asylum Seeking Families Living in the Direct Provision System

 

19:00-19:10

Conference closing

 

 

Last modified: 13.09.2017